logo

logo

Wednesday 16 May 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Kelas           : Prasekolah 1 Malaysia
Bil Murid                : 25 orang
Umur                        : 6 Tahun
Tarikh                      : 25.4.2012
Masa                          : 9.00 pagi – 10.00 pagi
                              (1 jam)

Tunjang                   : Komunikasi (Bahasa Malaysia)
Tema                         : Kenderaan
Subtema                  : Kenderaan Di Darat
Fokus MI                 : Kecerdasan Bahasa, Kreativiti & Estetika  
                                 (Muzik) dan Fizikal
Kemahiran Berfikir : Mengenal pasti dan mengecam jenis-jenis
                                      Kenderaan darat.


Hasil Pembelajaran:
BM 2.1.4 Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila


Objektif       : 
Di akhir pembelajaran, murid akan dapat :
  1. Mengenal jenis-jenis kenderaan di darat.
  2. Menamakan jenis-jenis kenderaan darat dengan betul.
  3.  Mengecam rupa bentuk kenderaan darat.


Fokus Utama :
BM 2.1.4 Berinteraksi secara sopan dan bertatasusila.
BM 2.1.7 Menamakan objek di persekitaran


Fokus Sampingan  (kesepaduan hp)
BM 1.1.9 Membezakan jenis bunyi yang ada di persekitaran
KTI 2.1.8 Menyanyi lagu dengan iringan muzik


Pengetahuan sedia ada:
  1.  Murid-murid pernah melihat kenderaan darat.
  2.  Murid-murid pernah menggunakan kenderaan darat.


Nilai :
  1.  Bersopan santun
  2. Berkerjasama


ABM :






 
Langkah
&
 Masa

Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan/Bahan

Set
Induksi

(5 minit)
-       Bersoal jawab

-       Memperkenalkan tema yang akan dipelajari iaitu Kenderaan Di Darat
-       Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang tema iaitu kenderaan di darat.

-       Guru menayangkan video tentang kenderaan darat

-       Guru menyoal murid-murid siapa yang pernah menaiki kenderaan darat

-       Guru menunjukkan kad gambar kenderaan darat kepada murid-murid dan meminta murid-murid menamakan kenderaan tersebut.

Bahan
-Video kenderaan
-Kad gambar

KBKK
-Menjana Idea

MI
-Kecerdasan Linguistik

Langkah 1

(20 minit)

-       Memadankan kad gambar kenderaan darat dengan perkataan yang betul

-       Mengeja nama kenderaan darat dengan betul
-       Guru menayangkan kad gambar kenderaan dan meminta murid-murid menamakan kenderaan tersebut satu persatu kemudian melekatkan gambar tersebut di papan hitam.

-       Guru kemudian menunjukkan kad perkataan nama kenderaan darat secara rawak dan mula membaca nama pada kad perkataan tersebut.

-       Guru meminta murid-murid membaca nama pada kad tersebut dengan bimbingan guru . Setelah membaca guru meminta salah seorang murid untuk melekatkan  kad perkataan tersebut pada kad gambar kenderaan yang betul.

Bahan
-Kad gambar
-Kad Perkataan

KBKK
-Menjana Idea
-Mengecam
-Mengenalpasti

MI
-Kecerdasan Linguistik

Langkah 2

(10 minit)

-       Permainan meneka bunyi kenderaan darat
-       Guru memperdengarkan bunyi kenderaan darat, murid-murid secara rawak dan meminta murid-murid mengecam bunyi kenderaan tersebut.

-       Guru kemudian membunyikan bunyi kenderaan tersebut sekali lagi dan meminta murid-murid meneka bunyi kenderaan tersebut dengan betul.


Bahan
-Audio bunyi kenderaan

KBKK
-Mengecam

MI
-Kecerdasan Linguistik

Langkah 3

(20 minit)

-       Membuat latihan
-       Guru menunjukkan kepada murid-murid bagaimana untuk membuat latihan tersebut iaitu dengan memadankan nama kenderaan dengan gambar yang betul.

-       Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid dan meminta murid membuat latihan tersebut dengan betul.

-       Setelah selesai guru akan mengumpulkan latihan dan membuat penilaian.

-       Guru menilai hasil kerja murid dan member pujian kepada murid di atas
-       hasil keras mereka.
Bahan
-Lembaran kerja

KBKK
-Mengecam
-Mengenalpasti


MI
-Kecerdasan Linguistik
-Kecerdasan kognitif
Penutup

(5 minit)
-       Aktiviti nyanyian
-       Guru memainkan lagu “Bas Sekolah Ku”

-       Murid-murid sudah sedia tahu bagaimana menyanyikan lagu tersebut.

-       Guru menyanyi dahulu mengikut irama muzik dan meminta kanak-kanak menyanyikan lagu tersebut dengan betul mengikut iringan muzik

-       Murid-murid akan menyanyikan lagu dan membuat pergerakan yang betul.


Bahan
-Video lagu “Bas Sekolahku”

MI
-Kecerdasan Linguistik
-kecerdasaan
muzik
-kecerdasaan Kenestik
-kecerdasaan
bahasa